آموزش غیر فعال کردن تاچ پد لپ تاپ در هنگام تایپ و استفاده از موس ویندوز

دسترسی سریع

براي صحبت با مدیر سایت
!کليک کنيد
قوانين نويسندگي در سایت ما
!کليک کنيد
کمک مالي و نقدي جهت بهبود سايت
!کليک کنيد
حمایت بنری از سایت
!کليک کنيد
براي پرسيدن سوالات خود با اين شماره تماس بگيريد: (----------------)
تبليغات ...

برای سفارش تبلیغات کلیک کنید برای سفارش تبلیغات کلیک کنید
نویسنده : میکائیل نیک اندیش | بازدید : 137

تاچ پد (Touchpad) یکی ابزارهایی در لپ تاپ است که قطعا استفاده های زیادی دارد و استفاده از لپ تاپ را آسان تر می کند. اما گاهی در هنگام انجام کار هایی مانند تایپ و.. ممکن است به صورت تصادفی دست شما با آن تماس پیدا کند و در روند کار شما اخلال ایجاد کند. بهترین کار در این موارد غیر فعال کردن تاچ پد و یا حتی تغییر تنظیمات و حساسیت آن است. امروز در انزل وب نحوه انجام غیر فعال کردن تاچ پد لپ تاپ در هنگام تایپ و استفاده از موس را در ویندوز های ۱۰، ۸ و ۷ آموزش خواهیم داد.

آموزش تنظیم تاچ پد لپ تاپ و غیرفعال سازی آن در ویندوز ۱۰ ، ۸ و ۷

How to Disable The Touchpad in Windows 10, 8 and 7

غیر فعال کردن تاچ پد و تنظیم آن برای اشخاصی که از تاچ پد و لپ تاپ استفاده می کنند، یک مورد کاربردی محسوب می شود تا در موارد مورد نیاز بتوانید اقدام به انجام این کار کنید. به طور مثال در هنگام تایپ کردن اگر انگشت شما روی تاچ بخورد و نشانگر در جای دیگری از متن قرار گیرد، متنی در هم آمیخته خواهید داشت! اگر شما تا کنون از قابلیت های تنظیم و غیر فعال کردن Touchpad استفاده نکرده اید، در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا با روش این کار در دوبخش تنظیمات در خود ویندوز و نصب برنامه آشنا شوید.

آموزش روش غیر فعال کردن تاچ پد در ویندوز

اولین غیر فعال و همچنین فعال کردن تاچ پد لپ تاپ، روش استفاده از دکمه میانبر Fn در لپ تاپ ها است. معمولا در اکثر لپ تاپ های جدید، یک دکمه مثلا F9 یا F7 برای اینکار تخصیص یافته است که با نگه داشتن کلید Fn و آن دکمه، تاچ پد غیر فعال می شود.

روش غیر فعال کردن تاچ پد در ویندوز

برای فعال کردن کافیست همین مراحل را مجدد تکرار کنید. اگر لپ تاپ شما تقریبا قدیمی است و احتمالا این دکمه را ندارد، سایر روش ها را دنبال کنید.

همینطور آیا مایل هستید گوشی خود را به موس تبدیل کنید؟ پس مطلب آموزش تبدیل گوشی و تبلت به موس و کیبورد وای فای لپ تاپ را مطالعه نمایید.

قطع کردن تاچ پد در تنظیمات ویندوز

شما از تنظیمات تاچ پد لپ تاپ در ویندوز ۷ و.. در کنترل پنل هم می توانید استفاده کنید. به Control panel بروید و Mouse Settings را باز کنید. به تب Device Settings بروید و تنظیمات تاچ پد یا Touchpad Settings را انتخاب کنید. گزینه های موجود بسته به مدل لپ تاپ شما متفاوت است و معمولا تنظیماتی مثل Disable touchpad when an external USB pointing device is connected وجود دارند که با فعال کردن آن، در زمان اتصال موس به سیسم تاچ پد لپ تاپ غیر فعال می شود. همچنین حتما گزینه هایی برای غیر فعال کردن کلی تاچ پد برای شما هم قرار داده شده است.

قطع کردن تاچ پد در تنظیمات ویندور

همینطور شما می توانید حساسیت تاچ پد را هم کم کنید تا با برخود سطحی کار نکند. وجود این تنظیمات همگی به مدل لپ تاپ شما بستگی دارد پس دنبال دکمه های مشابه بگردید. به طور مثال ممکن است در تب Properties گزینه هایی مانند Tap off when typing وجود داشته باشد.

قطع کردن تاچ پد در تنظیمات ویندور

تنظیم حساسیت تاچ پد در ویندوز ۱۰ و..

برای ایجاد تغییر در تنظیمات تاچ پد، در ویندوز های ۱۰ و ۸ و.. می توانید در قسمت سرچ ویندوز عبارت Mouse را تایپ کنید و Mouse & touchpad settings را انتخاب و باز کنید.

تنظیم حساسیت تاچ پد در ویندوز

حال در تنظیمات موس و تاچ پد لپ تاپ به دنبال گزینه Touchpad delay در زیر خود Touchpad باشید. مقدار تاخیر و حساسیت آن معمولا روی حالت متوسط یا Medium delay قرار دارد. شما می توانید این گزینه را روی Long delay تنظیم کنید.

تنظیم حساسیت تاچ پد در ویندوز

سایر تنظیمات تاچ پد لپ تاپ در ویندوز ۸ ، ۱۰ و..

برای استفاده بهینه تر این قسمت می توانید تنظیماتی را تغییر دهید. در تنظیمات گفته شده در مرحله قبلی روی Additional mouse options کلیک کنید تا صفحه Mouse Properties باز شود.

سایر تنظیمات تاچ پد در ویندوز

یک از گزینه های مشاهده شده ClickLock می باشد که استفاده از آن برای راحت تر از تاچ پد می توانید استفاده کنید. با فعال کردن این تنظیم با نگه داشتن یک آیکن با کلیک، نشانگر روی آن فل می شود و بدون نیاز به نگه داشتتن دکمه کلیک در  کنار تاچ پد، می توانید آیکن را به مکان مورد نظر به راحتی منتقل سازید.

سایر تنظیمات تاچ پد در ویندوز

تنظیمات بعدی در تب Pointer Options این پنجره در دسترس است. به طور مثال شما می توانید سرعت موس و تاچ پد را افزایش دهید تا دیگر نیاز به کشیدن دفعالت بالا انگشت روی صفحه کوچک TouchPad نداشته باشد. همچنین می توانید در بخش Visibility نماد موس را در هنگام تایپ و.. مخفی کنید و یا با فعال کردن Show location of pointer when I press CTRL key، در مواقعی که نشانگر را گم می کنید، با فشردن دکمه Ctrl آن را پیدا کنید.

همچنین اگر موس متصل شما کار نکرد، پیشنهاد می کنیم مطلب روش رفع مشکل نشناخن یا کارنکردن موس و کیبورد را هم مطالعه نمایید.


برنامه های غیرفعال کردن تاچ پد در ویندوز ۷، ۸ و ۱۰

اگر با تنظیمات راحت نیستید و قصد استفاده از برنامه های کمکی را دارید، می توانید از برنامه های غیر فعال کننده تاچ پد زیر استفاده کنید. این برنامه ها بسیار کم حجم هستند و به راحتی با محیطی ساده برای استفاده شما مناسب خواهند بود.

برنامه TouchFreeze برای غیر فعال کردن تاچ پد

برنامه TouchFreeze برای غیر فعال کردن تاچ پد

شما می توانید از برنامه های مختلف هم برای این کار استفاده کنید. برنامه TouchFreeze یک ابزار رایگان و ساده است که پس از نصب و اجرا به صورت خودکار در زمان تایپ، تاچ پد لپ تاپ را غیر فعال می کند. میتوانید این برنامه را تنظیم کنید تا پس از روشن شدن کامپیوتر هم به صورت خودکار اجرا شود.

غیر فعال کردن تاچ پد با برنامه Touchpad Pal

غیر فعال کردن تاچ پد با برنامه Touchpad Pal

دیگر گزینه شما استفاده از برنامه Touchpad Pal می باشد. این ابزار هم مانند برنامه قبلی است. محیط برنامه ساده و آسان است و تنظیمات خاصی هم ندارد. این ابزار تعداد تاچ های بلاک شده را هم محاسبه و نشان می دهد تا ببینید چند بار اشتباهی انگشتتان به تاچ پد خورده است.

برنامه خاموش کردن تاچ پد لپ تاپ Touchpad Blocker

برنامه خاموش کردن تاچ پد لپ تاپ Touchpad Blocker

همانطور که از نام برنامه Touchpad Blocker پیداست، به خوبی می تواند کار مورد نظر شما را انجام دهد. از مزیت های این برنامه وجود تنظیمات مختلف است. به طور مثال می توانید یک کلید ترکیبی میانبر برای فعال و غیر فعال کردن برنامه تعیین کنید. این ابزار روی ویندوز های ۳۲ و ۶۴ بیتی نصب می شود.

در پایان برای استفاده روان تر از TouchPad لپ تاپ، مطالعه مطلب آموزش کلیک وسط و کلیک راست موس با تاچ پد لپ تاپ را فراموش نکنید.

نظرات و پیشنهادات شما؟

در مطلب امروز روش غیر فعال کردن تاچ پد و اعمال تغییراتی در تنظیمات آن را در ویندوز آموزش دادیم. شما با استفاده از کدام راه حل این کار را انجام دادید؟ می توانید سایر نظرات، پیشنهادات و تجربیات خود در این زمینه را در دیدگاه این پست با ما به اشتراک بگذارید.


برچسب‌ها :

شنبه 22 دی 1397 - 2:25
قدرت گرفته از نیلوبلاگ

اطلاعیه جدید نیلوبلاگ

برای شرکت در مسابقه ویژه بهترین وبلاگ برای کاربران جدید
به صفحه ثبت نام مراجعه کنید

عضویت